Czy operacja wiąże ze sobą ryzyko raka?

Witam.Dziś mama przyznała się ze wypada jej macica i to dość mocno. Nie chciała mówić prędzej bo się wstydzila.W nocy musiała czesto wstawać do toalety. Zle się czuła. Bardzo proszę by wybrała się do lekarza ale ona nie chce bo się boi. Przyznała się ze w zeszłym roku, lekarza chciał wziąć ja do szpitala na usunięcie torbieli okazało się ze oprócz macicy ma jeszcze ten problem.Ona się nie zgodziła ponieważ boi się ze po usunięciu będzie miała raka.Czy operacja wiąże ze sobą ryzyko raka ?

Witam , nie rozumiem pytania!!!!! Operacja leczy , a nie powoduje ryzyko powstania raka!!!!! Czy to jest zrozumiałe?!?! z.żurawski