Guz esicy i wskazania do operacji

Witam! Moja mama ma 81 lat, stwierdzono u niej guz esicy w czasie badania dnia 23.08.2012. Wynik kolonoskopii: Hemororidu II. Per rectum bz. W esicy na 20 cm okrężny, kalafiorowaty naciek - kruchy, krwawi kontaktowo, nie przepuszcza aparatu. Wycinki pobrano. Wycinki H-P nr 79996 esica [T-67700]. Rozp. klin.: Naciek organiczny, wynik: materiał skrojony seryjnie. Adenocarcinoma G2. Choroby mamy to: Żylaki odbytu; Niewydolność serca w stadium hemodynamicznym II st; Utrwalone migotanie przedsionków (Clexsane); Nadciśnienie tętnicze; Stan po wszczepieniu rozrusznika 2007r/.: Niedokrwistość wtórna; Cukrzyca t. 2 leczona insuliną; Stan po cholecystektomii; Wole guzowate. Stan po leczeniu J131: Przewlekła choroba nerek (kreatynina 1,6); otyłość. Przy takim stanie usunięcie guza esicy jest bardzo ryzykowne, mama boi się, nie do końca się zgadza na operację, w tej chwili mówi, że jej nie boli, chociaż jest słaba, zdarzają się szumy w uszach, mroczki przed oczami, no i problemy z wypróżnianiem się. Mam pytanie czy istnieje jakaś metoda leczenia guza esicy, jeżeli mama nie zgodzi się na operację? Czy będzie mogła dostawać leki przeciwbólowe? Czy zawsze po usunięciu guza esicy musi być chemioterapia? Za odpowiedź z góry dziękuję. Dorota B.

Czy istnieje jakaś metoda leczenia jeżeli mama nie zgodzi się na operację? - Niestety nie ma innego sposobu postępowania w przypadku raka jelita grubego jak leczenie operacyjnie. Mimo tego, że ryzyko operacyjne w przypadku Pani matki jest bardzo duże (wiek, obciążenie schorzeniami dodatkowymi) trzeba tego ryzyka się podjąć. Jeśli mama nie zgodzi się na operację zapewne w niedługim czasie dojdzie do krwotoku z przewodu pokarmowego i/lub niedrożności co może spowodować w bezpośrednim następstwie zgon. Nie ma alternatywnych sposobów leczenia. Nowotwór musi zostać usunięty z częścią jelita grubego i to w przeciągu najbliższego czasu. Czy będzie mogła dostawać leki przeciwbólowe? - Oczywiście zawsze takie leki dostanie czy zgodzi się na zabieg czy też nie. Czy zawsze po usunięciu guza musi być chemioterapia? - Nie zawsze. To będzie zależało od ostatecznego wyniku badania histopatologicznego pooperacyjnego materiału jak też i stanu klinicznego mamy po zabiegu.