Czy osoba w ciąży może stosować leki Setaloft i Trittico?

Witam od kilku lat choruje na nerwicę lękową i właśnie dowiedziałam się że jestem w 4 tygodniu ciąży chciałam zapytać czy mogę brać minimalne dawki leków setaloft i trittico te leki bardzo mi pomagały.

Witaminy w ciąży

Dzień dobry. Leczeniem właściwym nerwic jest psychoterapia. Farmakoterapia jest leczeniem wspomagającym i oddziałującym na objawy, psychoterapia skierowana jest na przyczyny i w ten sposób daje szansę na wyeliminowanie trudności. Zwłaszcza w okolicznościach pozostania rodzicem, zachęcam Panią do podjęcia właściwych kroków i umożliwienia sobie oraz bliskim przywrócenie komfortu życia. Rola rodzica to również odpowiedzialność za komfort psychiczny dziecka. Pozdrawiam.

www.progress.warszawa.pl

Dzień dobry,

Proszę bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Jeżeli Pani zaszła w ciąże w trakcie leczenia depresji, nie należy przerywać ani zmieniać leczenia farmakologicznego.
Trittico- Preparatu nie należy stosować w I trymestrze ciąży. W pozostałym okresie ciąży lekarz rozważy spodziewane korzyści dla matki w kontekście ryzyka dla dziecka.
Oprócz leczenia farmakologicznego należy stosować także mniej inwazyjne sposoby leczenia, jak psychoterapia. Farmakoterapia jest uzupełnieniem dla terapii z psychologiem.

W razie wątpliwości lub pytań zapraszam do kontaktu:
jwyzykowska@vp.pl

Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
W czasie ciąży może Pani odczuwać nasilenie
objawów lękowych między innymi z powodu
zmian hormonalnych zachodzących w Pani organizmie.
Niebezpieczeństwo stanowi też fakt, że ciąża może
sprzyjać rozwojowi nerwicy lękowej.
W ciąży może Pani dużo intensywniej odczuwać takie
objawy jak: natrętne, negatywne myśli, poczucie
ciągłego zagrożenia, poczucie silnego niepokoju,
napięcia, stresu, lęków, ataki paniki itp.
To wszystko może mieć niekorzystny wpływ na Pani
zdrowie i samopoczucie, a także na zdrowie płodu.
Może też przyczynić się do przedwczesnego porodu.
Poza tym, jeżeli nie wyleczy Pani nerwicy lękowej,
to po porodzie będzie Pani miała trudności
w sprawowaniu właściwej opieki nad dzieckiem,
a Pani lęki będą przenosić się na dziecko.
Niestety, teraz absolutnie nie jest wskazane
stosowanie środków farmakologicznych, które przecież
tylko tłumią objawy nerwicy lękowej.
Dlatego dla dobra Pani i dziecka konieczne
jest niezwłoczne podjęcie psychoterapii.
Jeżeli dotychczas brała Pani leki, to należy je odstawić
pod kontrolą lekarza prowadzącego lub psychoterapeuty.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
choroby ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl