Czy osoba w ciąży może stosować leki na nerwicę lękową?

Witam, w 2015 roku odstawiłam leki leczylam się na nerwicę lękową do tej pory było wszystko ok ale parę dni temu się dowiedziałam że jestem w 4 tygodniu ciąży i wszystko wróciło źle się czuję mam ataki paniki wiem że bez leków sobie nie poradzę proszę mi powiedzieć czy mogę brać w ciąży setaloft 25 mg i trittico 25 mg to by mi bardzo pomogło jestem przerażona tymi lękami a dodam że mam w domu jeszcze 4 miesięczne dziecko i muszę mieć siłę to opieki nad nim proszę o szybką odpowiedź

Zachęcam do skorzystania z psychoterapii, która na pewno jest metodą bezpieczną w ciąży. Pomaga także poradzić sobie z przyczynami nerwicy, a nie tylko jej objawami.
W kontekście kontynuowania farmakoterapii konieczne jest podjęcie konsultacji lekarskiej z lekarzem psychiatrą, który określi nie tylko czy te leki mogą być stosowane w ciąży (szczególnie w pierwszym trymestrze), ale także będzie mógł zlecić inne, bardziej bezpieczne. Dodatkowo będzie możliwość otrzymania skierowania na psychoterapię (refundowaną).

Witam Panią
W czasie ciąży może Pani odczuwać nasilenie
objawów lękowych między innymi z powodu
zmian hormonalnych zachodzących w Pani organizmie.
Niebezpieczeństwo stanowi też fakt, że ciąża może
sprzyjać rozwojowi nerwicy lękowej.
W ciąży może Pani dużo intensywniej odczuwać takie
objawy jak: natrętne, negatywne myśli, poczucie
ciągłego zagrożenia, poczucie silnego niepokoju,
napięcia, stresu, lęków, ataki paniki itp.
To wszystko może mieć niekorzystny wpływ na Pani
zdrowie i samopoczucie, a także ma zdrowie płodu.
Może też przyczynić się do przedwczesnego porodu.
Poza tym, jeżeli nie wyleczy Pani nerwicy lękowej,
to po porodzie będzie Pani miała trudności
w sprawowaniu właściwej opieki nad dzieckiem,
a Pani lęki będą przenosić się na dzieci.
Niestety, teraz absolutnie nie jest wskazane
stosowanie środków farmakologicznych, które przecież
tylko tłumią objawy nerwicy lękowej i depresji.
Dlatego dla dobra Pani i dziecka, a właściwie dzieci,
konieczne jest niezwłoczne podjęcie psychoterapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
choroby ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Dzień dobry. Leczeniem właściwym w przypadku nerwicy lękowej jest psychoterapia, farmakoterapia jest leczeniem wspierającym i nie oddziałuje na przyczynę, jedynie na objawy. Proszę podjąć kroki w tym kierunku. Skuteczna interwencja terapeutyczna pozwoli Pani na powrót do równowagi. Będzie wymagała czasu, ale pozytywne skutki będą odczuwalne stopniowo już w początkowej fazie pracy. Dodatkowo, będą to zmiany trwałe. Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/

Witam, proszę skonsultować się w kwestii leczenia farmakologicznego z lekarzem psychiatrą. Warto skorzystać z pomocy psychologicznej, psychoterapii aby nauczyć się radzić sobie ze stanami lękowymi.
Pozdrawiam serdecznie

Prawdopodobnie w jakimś stopniu bardzo już przyzwyczaiła się Pani do stosowania farmakoterapii związanej z Pani problemem. Nerwica nie jest jednak jednostką chorobową, w której leki są najskuteczniejszą metodą jej pozbywania się. Dla dobra siebie oraz dzieci proponowałabym podjęcie pracy nad sobą w postaci psychoterapii i dotarcia do źródeł Pani problemu. Wtedy będzie Pani miała poczucie prawdziwego triumfu nad chorobą, nie przypisując lekom całej zasługi nad poprawą Pani zdrowia. Pozdrawiam