Olej z czarnuszki na twarz a trądzik

Witam. Niedawno usłyszałam o olejku z czarnuszki i jego właściwościach. Podobno olej z czarnuszki stosowany na twarz świetnie poprawia kondycję i ogólny wygląd skóry trądzikowej. Ze względu na mój typ cery nie mogę stosować wielu naturalnych produktów, gdyż bardzo niekorzystnie wpływa to na moją twarz. Moje pytanie brzmi: czy mając cerę mieszaną/tłustą mogę stosować olej z czarnuszki na twarz? Chciałabym się też dowiedzieć, czy regularne nakładanie oleju z czarnuszki na twarz przyniesie pożądane efekty? Bardzo zależy mi na opinii eksperta w tej dziedzinie, bo nie chcę sobie bardziej zaszkodzić. Jakie mogą być skutki stosowania oleju z czarnuszki na twarz? Czy jest możliwe, że jeszcze bardziej zaostrzy to mój trądzik? Bardzo proszę o szybką odpowiedź, bo nie wiem czy mogę bez obaw nakładać olej z czarnuszki na twarz. Z góry dziękuję.

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje udać się do lekarza dermatologa i kierować się zaleceniami lekarza badającego

Witam proszę zacząć wizytę od konsultacji u lekarza medycyny estetycznej , bądź dermatologa. Skóra zostanie dokładnie obejrzana i zbadana, zostaną dobrane jak najodpowiedniejsze metody leczenia. Najskuteczniejszą metodą na blizny i trądzik jest zastosowanie peelingów medycznych w połączeniu z lekami do stosowania na skórę odpowiednio dobranymi do stanu skóry.
Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.

Przy dłuższym stosowaniu olejów do twarzy zatka Pani sobie pory skóry i nasili problemy trądzikowe.

Dzień dobry, kosmetyki dedykowane cerze trądzikowej nie powinny nadmiernie wysuszać skóry oraz działać komodogennie - sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zależnie od rodzaju i stopnia zaawansowania problemu powinno używać się kosmetyków regulujących ilość wydzielanego sebum ( zawierające związki cynku, wit. B6), o działaniu bakteriobójczym ( kwas azelainowy, olejek z drzewa herbacianego), udrażniającym ujścia gruczołów łojowych (kwas salicylowy, kwasy AHA) w odpowiedniej korelacji z substancjami łagodzącymi - zabezpieczającymi warstwę rogową naskórka. Środki stosowane do oczyszczenia twarzy powinny usuwać nadmiar produkowanego sebum lecz bez nadmiernego odtłuszczenia skóry. Powinno unikać się kosmetyków o ciężkiej konsystencji blokujących ujścia gruczołów łojowych, do których należą substancje oleiste. Najlepiej próbkę kosmetyku wypróbować na małym obszarze swojej skórze, ponieważ nie każdy kosmetyk będzie sprawdzał się na każdej skórze o podobnym problemie. Pozdrawiam, Aleksandra Duczmal.