Czy plastry antykoncepcyjne spełniają swoje zadanie?

Jak wyglada chronienie przed ciążą podczas korzystania z plastrów antykoncepcyjnych Evra? Jestem osobą o wzroście 172cm i wadze 100kg, w prawdzie nie widać po mnie bardzo tej wagi, ponieważ rozchodzi mi się ona na duży biust, ale jednak jest. Ginekolog zaproponował zmianę z tabletek dwuskładnikowych na plastry. Teraz przeczytałam w ulotce, że nie są one wskazane przy wadze od 90kg. Ginekolog nic mi nie powiedział, więc teraz pojawiają się wątpliwości, czy mogę stosować plastry i być chroniona czy jednak występuje jakieś ryzyko?
KOBIETA, 21 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.

Producent plastrów antykoncepcyjnych Evra informuje, że duża nadwaga (w przypadku, gdy wskaźnik masy ciała wynosi więcej niż 30 kg/m2) zwiększa ryzyko powstania zakrzepów krwi w żyłach oraz tętnicach.

Ponadto – tak jak Pani wspomina – w ulotce dołączonej do opakowania plastrów Evra widnieje informacja, że u kobiet, które ważą 90 kg lub więcej skuteczność może być zmniejszona. Proponujemy więc dopytać lekarza o tę kwestię, ponieważ plastry mogą nie chronić Pani przed zajściem w ciążę.

Inne pytania z tej tematyki znajdują się tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wazac-83-kg-przy-wzroscie-180-cm-moge-uzywac-plastrow-evra,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-antykoncepcja-zadziala-u-osob-z-nadwaga,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-plastrow-evra-a-waga.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.