Czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych mogą nasilić się objawy endometriozy?

Witam, mam 27 lat i od 3 lat biorę tabletki antykoncepcyjne, zaczęłam je przyjmować nie w celu zapobiegania ciąży lecz podczas laparoskopowego usuwania torbieli z jajników wykryto u mnie endometrioze i zrosty. Lekarz w celu leczenia owej endometriozy przepisał mi tabletki antykoncepcyjne, które miały ją powstrzymać. Teraz po 3 latach przestałam przyjmować tabletki i chcę się dowiedzieć czy znów endometrioza powróci i doprowadzi do bezpłodności?
27 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki antykoncepcyjne hamują rozwój ognisk endometriozy. Zaprzestanie brania tabletek może doprowadzić do powstania nowych jej ognisk i rozwoju istniejących. W szczególności mogą pojawić się ogniska w jajowodach, prowadzące do ich niedrożności, co może w przyszłości uniemożliwić naturalne zapłodnienie i spowodować konieczność ich udrażniania lub zapłodnienia in vitro. Myślę, że w Pani przypadku warto stosować te tabletki do momentu podjęcia prób zajścia w ciążę. Dobrym pomysłem będzie też nieodkładanie decyzji o dziecku na później.

Pozdrawiam serdecznie!