Czy podczas stosowania Clexane można wykonać analizę krwi?

Czy w trakcie stosowania zastrzyków przeciwzakrzepowych (Clexane) można zrobić badania krwi i moczu? Czy będzie miało to jakiś wpływ na wyniki badań

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie wspomina Pani, jakie konkretnie badania krwi chce Pani zrobić, a może mieć to znaczenie podczas interpretacji badań. Najprawdopodobniej zastrzyki przeciwzakrzepowe nie powinny znacząco wpłynąć na podstawowe badanie krwi oraz badanie moczu, ale proszę poinformować pielęgniarkę, która będzie pobierała krew o stosowanym leku.

W ulotce zastrzyków Clexane znaleźć można informacje, że podczas stosowania leku można wykonywać okresowe badania krwi mające na celu ocenę liczby krwinek płytkowych, które są odpowiedzialne za krzepnięcie krwi oraz sprawdzenie poziomu potasu.

Dla przykładu – badanie APTT zdaniem naszego eksperta nie będzie miarodajne ze względu na przyjmowaną heparynę. O szczegóły najlepiej więc dopytać lekarza, który zleca konkretne badania.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-poinformowac-pielegniarke-o-przyjmowaniu-zastrzykow-przeciwzakrzepowych-przed-pobraniem-krwi,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badanie-aptt-a-zastrzyk-clexane.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.