Czy podczas znieczulenia ogólnego przy operacji przegrody nosowej zakłada się cewnik

Witam , w Lutym 2016r. będę miała operacje prostowania przegrody nosa jak i endoskopowe czyszczenie lewej zatoki . I mam w związku z tym dwa pytania . 1. Powiedziano mi ze będę miała po operacji Temponade wewnatrznosowa co to oznacza. 2. Będę miała znieczulenie ogólne czy wiąże się z tym również założenie cewnika?Z góry bardzo dziękuję A odpowiedzi.

Witam panią! Nie jestem laryngologiem, ale odpowiem na pani pytania. Tamponada wewnątrznosowa oznacza, że będzie pani miała w środku nosa włożony opatrunek, który zapobiegnie krwawieniu po zabiegu, ale uniemożliwi oddychanie przez nos. Założenie cewnika - chodzi najprawdopodobniej o cewnik centralny - nie proszę pani, jest to absolutnie zbędne w tego rodzaju operacji.
Pozdrawiam.

Witam,
Do operacji na zatokach nie stosuje się cewnikowania pęcherza moczowego.
Tamponada to wypełnienie obydwu otworów nosowych specjalnym opatrunkiem, który ułatwia gojenie i zapobiega krwawieniu. Nos jednak jest zatkany o trzeba oddychać ustami. Proszę przygotować sobie sporo picia do nawilżania gardła w okresie pooperacyjnym, bo nie da się oddychać nosem.