Czy pojedyncze grzyby nie świadczą o chorobie?

Dzień dobry! Moje pytanie dotyczy grzybicy układu pokarmowego. W wykonanym posiewie z kału na obecność grzybów wykryto u mnie candida albicans wzrost:pojedynczy, również w wymazie z gardła wzrost:pojedynczy. Z wynikiem wymazu z gardła konsultowałam się z laryngologiem, który stwierdził że każdy posiada pojedyncze grzyby... natomiast na wynik z kału internista przepisał mi Flucortę. Czy rzeczywiście pojedyncze grzyby nie świadczą o chorobie? Czy jednak powinnam udać się do gastrologa?

Witam! Candida albicans znajduje się w jelicie grubym również w stanie zdrowia nie powodując infekcji, jednak w sprzyjających warunkach (np. antybiotykoterapia o szerokim spektrum działania) może osiągnąć inwazyjny wzrost powodując dolegliwości ogólnoustrojowe. Myślę że w tym wypadku nie ma konieczności kontaktowania się z gastroenterologiem.