Grzybica przewodu pokarmowego w wynikach badań

Dzień dobry! Ze względu na złe samopoczucie przeprowadziłem szereg badań. Badania ogólne wyszły dobrze poza znacznie podwyższonym poziomem żelaza w surowicy: ponad 270 jednostek przy normie 158 oraz podwyższonym poziomem leukocytów. Ze względu na typowe objawy kandydozy (ogólne zmęczenie organizmu, zaburzenia równowagi, pamięci, koncentracji, ciągłe przelewanie i burczenie itd.) postanowiłem drążyć temat Candidy. Badania jakie wykonałem potwierdziły obecność Candidy: 2 x posiew kału (w odstępie 5 tygodni) - Candida albicans, Candida parapsilosis - wzrost średni; posiew moczu - brak wzrostu (również baktr.); posiew nasienia - brak wzrostu (również baktr.); wymaz z cewki moczowej - brak wzrostu; ilościowe wykrywanie mannanu Candida w surowicy met. ELISA - wynik ujemny (6,36pg/ml - dodatni od 62,5 pg/ml). Do tego tydzień temu pojawił się biały nalot na języku i wysypka na gardle. Ze względu na wyniki badań mam pytania: 1. Czy to jest kandydoza układu pokarmowego czy ogólna infekcja? 2. Czy i w jaki sposób mogę zarażać (np. czy poprzez pocałunek i seks oralny itd.)? 3. Czy podczas kuracji antybiotykowej powinienem zażywać jakieś środki osłonowe? Dodam, że już zacząłem leczenie: Fluconazole 1 tabl. na dobę (100 mg) przez 28 dni, Corsodyl do płukania jamy ustnej 2x na dobę, Sebidin 3 x na dobę. Proszę o poradę! Pozdrawiam

Witam! Wykonane badania oraz odczuwane dolegliwości sugerują grzybicę przewodu pokarmowego. Nie można w tej sytuacji mówić o o chorobie ogólnoustrojowej, gdyż takie stany zdarzają się właściwie wyłącznie przy ciężkich niedoborach odporności. C. albicans znajduje się w jelicie grubym również w stanie zdrowia nie powodując infekcji, jednak w sprzyjających warunkach (np. antybiotykoterapia o szerokim spektrum działania) może osiągnąć inwazyjny wzrost powodując niespecyficzne objawy m.in. również te opisywane przez Pana. Z uwagi na to, że jama ustna i gardło są prawdopodobnie zajęte, do czasu wyleczenia infekcji należy powstrzymać się od ewentualnych pocałunków oraz seksu oralnego. Flukonazol jest lekiem przeciwgrzybiczym, który nie wymaga stosowania leków osłonowych. Pod tym pojęciem (w tej sytuacji) można rozumieć preparaty zawierające żywe kultury bakterii, stosowane podczas antybiotykoterapii w celu profilaktyki infekcji drożdżakowej. Pozdrawiam serdecznie!