Czy polipy o nazwie gruczolak cewkowym o stanie łagodnym są odnawialne?

Witam serdecznie! Usunięto mi polipa o nazwie gruczolak cewkowy o stanie łagodnym,którego miałam na dwunastnicy. Mam pytanie czy te polipy na dwunastnicy się odnawiają i jak często trzeba robić gastroskopie. Pozdrawiam Dorota

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane polipy cewkowe jak najbardziej mogą nawracać. Zdecydowanie konieczne jest zatem wykonywanie badań kontrolnych, w tym zarówno gastroskopii jak i kolonoskopii. O tym jak często powinny być wykonywane badania proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym (specjalistą gastroenterologiem). Najczęściej wystarczy jednak badanie co 1-3 lata.