Czy powinnam się zbadać?

Witam! Mam 21 lat (płeć: kobieta), moja babcia i prabacia chorują na cukrzycę (nie wiem jakiego typu), zaciekawiło mnie to, więc trochę o tym poczytałam. W związku z lekturą na ten temat mam pewne wątpliwości dotyczące mojego zdrowia, ponieważ bardzo często chodzę do toalety oddać mocz (jeszcze rok temu tak nie było), ciągle chodzę zmęczona i mogę dużo spać, mimo przespanych 8 godzin czuję się niewyspana i brak mi chęci do czegokolwiek. Wzrok mam nawet dobry, tylko gorzej u mnie z oddalonymi obiektami. Nie chudnę, zawsze byłam pulchniejsza. Bardzo łatwo tyję, ale trudniej jest mi schudnąć. Mam 160 cm i obecnie ważę 61 kg.

Byłam u lekarza internisty z problemem częstego oddawania moczu, zrobiono mi badanie moczu, ale chyba nie było w nim nic niepokojącego, bo nie pamiętam, żeby o czymś mnie poinformowano. Wysłano mnie z tym do ginekologa, ale nie stwierdził nic niepokojącego, co by miało związek z częstym oddawaniem moczu. Mam problemy z hormonami (biorę proszki antykoncepcyjne od miesiąca, żeby je uregulować). Niepokoją mnie te częste wizyty w toalecie i wieczne zmęczenie. Czy powinnam się zbadać pod kątem cukrzycy, czy może w czym innym tkwi problem? Z góry dziękuję. Pozdrawiam, Magdalena

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Cukrzyca a praca

Cukrzyca to obecnie choroba cywilizacyjna. Wyróżniamy kilka typów tego schorzenia. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o cukrzycy. Dowiedz się, jak cukrzyca może wpływać na pracę.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty