Czy powinnam usunąć guzek endometrialny?

Witam,
prawie 2 lata temu miałam cc, niedawno zaczęło mnie boleć w okolicy blizny zrobiłam usg i okazało się, że pod blizną w powłokach podbrzusza mam guzek endometrialny wielkości 11 mm, innych ognisk nie było - czy powinnam go zoperować, czy może leczyć to lekami na endometriozę? Czy tego typu guzek tak zlokalizowany będzie w jakiś sposób przeszkadzał w kolejnej ciąży, czy może powinnam go usunąć zanim będę starać się o kolejne dziecko? Czy tego typu zmiany po usunięciu odrastają?
Dodam, że jajniki i macica w badaniu ginekologicznym i usg wyszły prawidłowo.

Redakcja abcZdrowie

Guzek endometrialny położony w powłokach brzusznych nie stanowi utrudnienia w zajściu i utrzymaniu ciąży. Kluczowe, jest to, że endometrioza nie występuje na narządach rozrodczych. Przy pojedynczym, małym ognisku, bez silnych dolegliwości bólowych nie widzę wskazań do leczenia farmakologicznego, a tym bardziej chirurgicznego.
Samo wycięcie guzków jest niewystarczające w leczeniu, bo często pojawiają się nowe ogniska.