Czy prewencyjna suplementacja bakteriami probiotycznymi, jest uzasadniona z medycznego punktu widzenia?

Dzień dobry, Chciałbym się zapytać, czy prewencyjna suplementacja bakteriami probiotycznymi, jest uzasadniona z medycznego punktu widzenia? Idzie mi o zapobieganie infekcjom, itp.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Z medycznego punktu widzenia stosowanie probiotyków bez uzasadnionych wskazań nie ma sensu. Prawidłowa flora przewodu pokarmowego zależy od takich czynników jak min. dieta. Powinna być zdrowa i zbilansowana. Bakterie probiotyczne zyskują znaczenie np. w trakcie antybiotykoterapii. W ostatnich doniesieniach mówi się też, że stosowanie probiotyków ładgodzi objawy np. w zespole jelita drażliwego