Czy problem z patrzeniem w oczy to schorzenie okulistyczne?

witam. Chciałabym dowiedziec sie czy dolega mi jakies schorzenie poniewaz od pol roku nie umiem patrzec w obydwa oczu równolegle. Musze przeskakiwac z oka na oko raz na jedno raz na drugie . co mi dolega ?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, człowiek z reguły nie potrafi ustawić oczu "równolegle", tylko skupia wzrok na konkretnym punkcie, uczucie "przeskakiwania z oko na oko" może być wyraźniejsze, gdy partner znajduje się blisko (np. 20 cm).
Jeżeli nie obserwuje Pani u siebie zaburzeń widzenia w postaci dwojenia, nieostrego widzenia, deformacji prostych linii (jako zakrzywione widać rzeczy, które są proste), czy ubytków w polu widzenia (np. potyka się Pani o przedmioty, które teoretycznie powinna widzieć) to nie ma powodu do niepokoju. W przeciwnym razie, albo jeżeli moje wyjaśnienie nie przekonuje , to konieczna będzie wizyta u okulisty i wykonanie specjalistycznych badań oczu.