Czy przepuklina może pęknąć?

Witam. mam na imię Aneta. mam pod opieką starszego dziadziusia ktory miał juz dawno zabieg na przepukline. Twierdzi ze ta przepuklina PĘKŁA. Moje pytanie jest takie czy to możliwe ???

Witam pani Aneto. W medycynie wszystko może się zdarzyć, lecz prawdopodobieństwo izolowanego pęknięcia przepukliny jest znikome. Największym niebezpieczeństwem jest jej uwięźnięcie - jelita "więzną" lub skręcają się w worku przepuklinowym i dochodzi do niedokrwienia i w następstwie obumarcia jelita = bezpośrednie zagrożenie życia. Jeśli jelita swobodnie "kursują" tam i z powrotem, to nie ma niepokoju. Jeśli nie można operować warto poprosić o zlecenie na pas przepuklinowy - 70% refunduje kasa chorych.(NFZ). Wniosek wydaje poradnia chirurgiczna po skierowaniu przez lekarza rodzinnego. Pozdrowienia i dla dziadka.