Aktywność fizyczna po operacji okrężnicy i przy przepuklinie pooperacyjnej

Witam serdecznie 1 marca ub roku miałem operację okrężnicy (gruczolak) W maju stwierdzono u mnie przepuklinę pooperacyjną na wysokości – żołądka. Lek. Chirurg odradzał – ew. operację. Przepisał mi - bandaż elastyczny, który używam. Mam pytanie, czy mogę bez przeszkód i powikłań przenosić np. na działce, polewaczkę z wodą? (ok 10 kg.) Czy są jakiejś wskazania - przeciwwskazania? Czuje się - dobrze, bez jakichkolwiek - dolegliwości. Bardzo proszę o odpowiedź i poradę. Pozdrawiam gerty

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowny Panie,
Przy obecności pooperacyjnej przepukliny w nadbrzuszu nie jest wskazany dużego stopnia wysiłek. Jednakże, myślę że obciążenia do 10 kg nie będą stanowiły problemu (chyba, że sam Pan zauważy powiększanie się tej przepukliny).
Ostateczną decyzję powinien podjąć lekarz prowadzący po bezpośrednim zbadaniu brzucha.
Ponadto,proponuję aby zaopatrzył się Pan w tzw. pas przepuklinowy (dostępny w sieci sklepów zaopatrzenia medycznego, refundowany przez NFZ) - znacznie łatwiej go założyć/zdjąć niż niewygodny bandaż elastyczny.
Pozdrawiam, dr n.med. Wojciech Kawiorski

10 kg to nie jest zbyt wielki ciężar. Zamiast bandaża przysługuje Panu pas przepuklinowy - refundowany przez Fundusz zdrowia. Wniosek na niego powinien wypisać leczący chirurg.