Czy przepuklina pachwinowa ma wpływ na płodność?

Witam serdecznie! Mój narzeczony miał operację przepukliny pachwinowej 3 lata temu, ma wstawioną siatkę, po operacji bardzo na siebie uważał, ale przepuklina pojawiła się z drugiej strony 5 miesięcy temu po dźwignięciu ciężkiego przedmiotu (ale jest jeszcze mała, niezoperowana). Po operacji lekarz stwierdził, że nie może mieć dzieci, ale z czasem może wszystko wrócić do normy (jego słowa). To są dwie sprzeczności, co lekarz musiał zrobić, że stał się chyba bezpłodny? Ile czasu potrzeba, żeby wszystko wróciło do normy (nawet nie wiem o co chodzi), czy w ogóle wróci? Jaki wpływ ma przepuklina na płodność? (Wszędzie piszą, że nie ma). Do jakiego lekarza mamy się udać, żeby to sprawdzić, jakie badanie wykonać, gdyż chcemy zacząć się starać dziecko. Pozdrawiam.

Co lekarz musiał zrobić, że stał się chyba bezpłodny?
- Nie powinno nic kompletnie wydarzyć się niebezpiecznego w czasie zabiegu plastyki przepukliny pachwinowej, żeby doszło do niepłodności. Chyba, że niefortunnie został przecięty nasieniowód (prawie niewystępujące powikłanie). Jednak nawet jeśli doszłoby do uszkodzenia jednego nasieniowodu to drugi może funkcjonować prawidłowo i płodność może być zachowana. Proszę spytać się chirurga operującego Pani narzeczonego, aby konkretnie wytłumaczył sytuację jaka zaistniała w czasie zabiegu, która mogłaby doprowadzić do niepłodności.
Ile czasu potrzeba, żeby wszystko wróciło do normy (nawet nie wiem o co chodzi) czy w ogóle wróci?
- Tak naprawdę ja też nie rozumiem co miał na myśli chirurg mówiący o niepłodności narzeczonego spowodowanego zabiegiem na przepuklinie. Po operacji tego typu nie powinna występować niepłodność. Normalne stosunki seksualne po tego typu operacjach można odbywać po 2-3 tygodniach od zabiegu.
Jaki wpływ ma przepuklina na płodność?
- Nie ma żadnego wpływu i nie powinna wywoływać niepłodności.
Do jakiego lekarza mamy się udać żeby to sprawdzić, jakie badanie wykonać, gdyż chcemy zacząć się starać dziecko?
- Celem oceny płodności narzeczonego należałoby się w tej sprawie skonsultować z urologiem i wykonać najlepiej badanie laboratoryjne nasienia (dokładna ocena obecnego stanu płodności).