Czy brak leczenia przepukliny pępkowej może spowodować przepuklinę pachwinową?

Dzień dobry! Moje pytanie dotyczy przepukliny, niebawem przejdę operację przepukliny pachwinowej lewostronnej metodą Desardy, niestety od dłuższego czasu mam także małą przepuklinę w okolicy pępka. Wpierw miałem przepuklinę właśnie w tamtej okolicy, a dopiero później powstała przepuklina w pachwinie, przy czym przepuklina pępkowa nie powiększała się. Moje pytania: 1. Czy przepuklina pępkowa i niepodjęcie jej błyskawicznego leczenia mogła się przyczynić do powstania pachwinowej? 2. Czy nie zoperowanie jej będzie wywierało wpływ na wyniki zabiegu pachwinowej? (Metoda Desardy jest metodą niskonapięciową)? 3. Jak szybko może być przeprowadzony kolejny zabieg chirurgiczny dot. przepukliny pępkowej?

1. Czy przepuklina pępkowa i niepodjęcie jej błyskawicznego leczenia mogła się przyczynić do powstania pachwinowej? - Absolutnie nie. To dwie niezależne przepukliny, które nie mają wzajemnie na siebie wpływu. 2. Czy nie zoperowanie jej będzie wywierało wpływ na wyniki zabiegu pachwinowej? - Nie trzeba operować w chwili obecnej przepukliny pępkowej. Nie będzie to miało żadnego wpływu na wyniki operacji przepukliny pachwinowej. Metoda Desardy jest metodą niskonapięciową? - Tak, to metoda plastyki przepukliny typu beznapięciowego (z użyciem wszczepu naturalnego, własnego z powięzi rozcięgna mięśnia skośnego brzucha). 3. Jak szybko może być przeprowadzony kolejny zabieg chirurgiczny dot. przepukliny pępkowej? - Najlepiej kolejny zabieg wykonać po około miesiącu od poprzedniego zabiegu.