Jednoczasowe operowanie przepukliny pępkowej i pachwinowej

Rekonwalescencja w przypadku operacji dwóch przepuklin jest taka sama jak w przypadku operacji jednej przepukliny - taką odp. napisał P. dr na poprzednie pytanie. Chciałem to rozwinąć.

  1. Czy istnieje ryzyko, że któraś rana nie zagoi się dobrze?
  2. Ze względu na 3-miesięczny urlop chciałbym wykonać przepuklinę pachwinową (met. „Desardy”) i okołopępkową (met. bez siatki) jednocześnie do tej pory tylko 1 lekarz wyraził, że może to wykonać, inni są temu przeciwni. Wobec tego czy taki pomysł to ogromne ryzyko?
  3. Jeśli wykona tylko 1 zabieg, to po jakim czasie będzie można wykonać następny i czy to lekarz zdecyduje co najpierw operować? Lekarz, który już wcześniej operował mi lewą pachwinę metodą „Desardy” twierdził, że drugą może dopiero po pół roku, ale tym razem są to 2 odległe miejsca. Dodam, że ten sam lekarz stwierdził, że dopóki nie zobaczy osobiście przepukliny, nic nie powie na temat jednoczesnego wykonania oraz ewentualnego odstępu czasu?
  4. Po operacji 1. przepukliny na początku jest już ciężko, więc jak mogłoby być przy takim układzie?
  5. Czy takie jednoczesne wykonanie takimi sposobami mogłoby doprowadzić po zabiegu do dużych napięć i tym samym większej szansy nawrotu, a może większą szansę nawrotu za kilka lat ze względu na niepełne zagojenie którejś?

Proszę o jakieś naukowe wytłumaczenie tego aspektu?

  2. Ze względu na 3-miesięczny urlop chciałbym wykonać przepuklinę pachwinową (met. „Desardy”) i okołopępkową (met. bez siatki) jednocześnie do tej pory tylko 1 lekarz wyraził, że może to wykonać, inni są temu przeciwni. Wobec tego czy taki pomysł to ogromne ryzyko? - Nie, połączenie tych dwóch zabiegów nie powinno być ryzykowne. Przepuklina pępkowa jest na prawdę niewielka i nie powinna w żaden sposób być niekorzystnym dopełnieniem przepukliny pachwinowej.

  3. Jeśli wykona tylko 1 zabieg, to po jakim czasie będzie można wykonać następny i czy to lekarz zdecyduje co najpierw operować? - Ja radziłbym ze swojego doświadczenia najpierw zoperować przepuklinę pachwinową, a za około miesiąc przepuklinę pępkową. To są tylko moje sugestie zaczerpnięte z doświadczenia, gdyż zasad jednolitych w tym względzie nie ma.

  4. Po operacji 1. przepukliny na początku jest już ciężko, więc jak mogłoby być przy takim układzie? - Raczej nie powinno być żadnych problemów i nie powinno być zasadniczo ciężej niż w przypadku jednej przepukliny.

  5. Czy takie jednoczesne wykonanie takimi sposobami mogłoby doprowadzić po zabiegu do dużych napięć i tym samym większej szansy nawrotu, a może większą szansę nawrotu za kilka lat ze względu na niepełne zagojenie którejś? Proszę o jakieś naukowe wytłumaczenie tego aspektu? - Proszę się nie niepokoić. Ostatnio wykonałem w znieczuleniu miejscowym zabieg plastyki przepukliny pachwinowej z użyciem siatki i u tego samego pacjenta za dwa tygodnie wykonałem plastykę też w znieczuleniu miejscowym bez siatki przepukliny pępkowej. Pacjent zadowolony, bez dolegliwości, czuje się świetnie. Tak więc jest to możliwe.