Czy jednoczesna operacja dwóch przepuklin to dobry pomysł?

1. Nadal zastanawiam się, czy warto się podjąć jednoczesnej operacji 2 przepuklin (pachwinowej prawostronnej oraz okołopępkowej). Jeden lekarz zaoferował, że może to wykonać, w tym operację przepukliny pachwinowej metodą „Desardy”. Ile by mogła wtedy trwać rekonwalescencja po takim zabiegu? Czy byłaby dłuższa?

2. Nawiązując do wcześniejszych pytań dot. prawdopodobnie przepukliny okołopępkowej, w przypadku zabiegu bez siatki po jakim czasie można pływać, dalej robić pompki czy móc choćby podnieść walizkę ważącą 15 kg? Po pachwinie dla przykładu, ze strony lewej met. „Desardy” lekarz pozwolił pływać już po miesiącu.

3. Kilka lat temu miałem operowaną wyżej wymienioną przepuklinę w kresie białej, więc jakie są szanse na uniknięcie siatki dla okołopępkowej, skoro jednak przepukliny to moja przypadłość?

4. Czy wzmacnianie mięśni brzucha, a także nie dźwiganie ponad siły pozwoli na uniknięcie nawrotów i czy w moim brzuchu nie powstanie zbyt duże napięcie, skoro kresa biała była operowana tradycyjnie, a teraz do tego doszłaby okołopępkowa?

5. Po stronie lewej w miejscu operacji metodą „Desardy” od około miesiąca zdarza mi się poczuć ukłucia, jakieś 3 miesiące wstecz zdarzyło mi się dźwignąć ciężki zlew, od czego się zaczęły bóle w istniejącej od dawna przepuklinie okołopępkowej. W pachwinie nie ma żadnego wybrzuszenia, czy to może być jakiś nawrót? Dodam, że w ciągu dnia dużo pracuję w kąpielówkach ze względu na charakter pracy. One są z syntetycznego materiału i obcisłe, noszę także obcisłą bieliznę - może to skutki jakiegoś otarcia lub zbyt częstego ucisku?

1. Nadal zastanawiam się, czy warto się podjąć jednoczesnej operacji 2 przepuklin (pachwinowej prawostronnej oraz okołopępkowej). Jeden lekarz zaoferował, że może to wykonać, w tym operację przepukliny pachwinowej metodą „Desardy”. Ile by mogła wtedy trwać rekonwalescencja po takim zabiegu? Czy byłaby dłuższa? - Rekonwalescencja w przypadku operacji dwóch przepuklin jest taka sama jak w przypadku operacji jednej przepukliny.

2. Nawiązując do wcześniejszych pytań dot. prawdopodobnie przepukliny okołopępkowej, w przypadku zabiegu bez siatki po jakim czasie można pływać, dalej robić pompki czy móc choćby podnieść walizkę ważącą 15 kg? - Wystarczający jest okres 1 miesiąca odciążenia powłok brzusznych nawet w przypadku operacji przepukliny okołopępkowej bez użycia siatki. Po tym okresie możliwe jest pełne obciążenie.

3. Kilka lat temu miałem operowaną wyżej wymienioną przepuklinę w kresie białej, więc jakie są szanse na uniknięcie siatki dla okołopępkowej, skoro jednak przepukliny to moja przypadłość? - Oglądałem Pana zdjęcia i uważam, że nie powinno być problemu z zaopatrzeniem przepukliny okołopępkowej bez użycia siatki. Zaopatrzenie tego typu powinno być w pełni wystarczające w Pana przypadku mimo skłonności do występowania przepuklin.

4. Czy wzmacnianie mięśni brzucha, a także nie dźwiganie ponad siły pozwoli na uniknięcie nawrotów i czy w moim brzuchu nie powstanie zbyt duże napięcie, skoro kresa biała była operowana tradycyjnie, a teraz do tego doszłaby okołopępkowa? - Wzmacnianie powłok brzusznych jest bardzo ważną czynnością zabezpieczającą przed powstawaniem przepuklin i dlatego radziłbym mimo skłonności do przepuklin wzmacniać mięśnie powłok brzusznych ćwiczeniami.

5. Po stronie lewej w miejscu operacji metodą „Desardy” od około miesiąca zdarza mi się poczuć ukłucia, jakieś 3 miesiące wstecz zdarzyło mi się dźwignąć ciężki zlew, od czego się zaczęły bóle w istniejącej od dawna przepuklinie okołopępkowej. W pachwinie nie ma żadnego wybrzuszenia, czy to może być jakiś nawrót? - Wątpię jeśli nie wyczuwa Pan w miejscu blizny i okolic jakiegokolwiek wybrzuszenia. Aby jednak ewidentnie wykluczyć wznowę musiałbym Pana bezpośrednio przebadać. Dodam że w ciągu dnia dużo pracuje w kąpielówkach ze względu na charakter pracy, one są z syntetycznego materiału i obcisłe, nosze także obcisłą bieliznę może to skutki jakiegoś otarcia? lub za częstego ucisku? - Być może, ale wznowę przepukliny raczej wykluczałbym.