Kulturystyka a przepuklina pachwinowa

Witam, mam 19 lat i od roku trenowałem kulturystykę, niestety nabawiłem się przepukliny pachwinowej, miałem operację usunięcia, bez użycia siatki lekarz powiedział, że w tym wieku regeneracja jest na tyle dobra, że siatka jest zbędna. 26 września będą dokładnie 3 miesiące od operacji czyli teoretycznie mogę wrócić do siłowni wg. zaleceń.Tu moje pytanie, czy na pewno po tych 3 miesiącach będę mógł wrócić? Proszę o szybką odpowiedź, pozdrawiam.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dzień dobry,
w medycynie nic nie jest na pewno. Wiele zależy od Pana indywidualnych predyspozycji, zdolności regeneracyjnych tkanek oraz od ćwiczeń, które planuje Pan wykonywać na siłowni.
Treningi powinien Pan rozpocząć stopniowo zwiększając obciążenia i w miarę możliwości unikać nadmiernego używania tłoczni brzusznej, co może predysponować do nawrotu przepukliny.
Należy także bacznie obserwować jak zachowuje się ciało i w przypadku bólu lub dyskomfortu w pachwinie natychmiast przerwać ćwiczenia