Operacja przepukliny i usunięcie fragmentu jelita cienkiego a ćwiczenia na siłowni

Witam, jestem 4 miesiące od operacji przepukliny (został również usunięty kawałek jelita cienkiego), 3 tygodnie przed tą operacją miałem zamknięcie ileostomi oraz trochę bardziej wstecz niedrożność jelita i jeszcze dalej resekcja jelita grubego. Mam pytanie czy mogę już ćwiczyć na siłowni ? Czy mam nie obciążać brzucha?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, W związku z niedawną operacją przepukliny wysiłek fizyczny, a zwłaszcza wymagający pracy tłoczni brzusznej jest przeciwwskazany przez 6 mies. po zabiegu. Jednak na podstawie podanych informacji, a zwlaszcza operacji brzusznych przebytych w przeszłości stanowczo odradzam ćwiczenia siłowe nawet w późniejszym okresie. Blizny pooperacyjne stanowią osłabione miejsca ściany jamy brzusznej i znacznie zwiększone jest w tym wypadku powstania nowych przepuklin w bliznach pooperacyjnych.

Po 4 miesiącach od ostatniego zabiegu z reguły można już całkowicie obciążać mięśnie powłok brzusznych po tego rodzaju zabiegach. Najlepiej jeszcze w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z chirurgiem prowadzącym (musi wykluczyć np. jakąś rozpoczynającą się drobną przepuklinę w bliźnie pooperacyjnej). Ćwiczenia wprowadzać powoli, systematycznie zwiększając obciążenie mięśni.