Różnica między plastyką przepukliny brzusznej pooperacyjnej a operacją wewnętrznej przepukliny brzusznej

Witam, proszę o odpowiedź czy istnieje różnica między plastyką przepukliny brzusznej pooperacyjnej a operacją wewnętrznej przepukliny brzusznej. Dodam że chodzi o odszkodowanie z PZU To pierwsze mam na wypisie a za to drugie następuje wypłata odszkodowania - nie wiem czy stany te są ze sobą powiązane i czy PZU nie stwarza dodatkowego określenia Z góry dziękuję za odpowiedź

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane określenia to generalnie co innego. Domyślam się bowiem, że Pan miał pooperacyjną przepuklinę powłok brzusznych. Jeśli tak, nie jest to to samo co wewnętrzna przepuklina brzuszna. Przepukliny wewnętrzne to takie, które nie wychodzą na zewnątrz powłok, ale kierują się do innych jam ciała np. przepuklina rozworu przełykowego. Tak naprawdę interpretacja zależy jednak od lekarza orzecznika PZU.

To całkiem inne rodzaje przepuklin. Przepukliny wewnętrzne są bardzo groźne, często dają powikłania i występują w zakresie wnętrza jamy brzusznej i jej struktur zaś przepukliny brzuszne pooperacyjne występują w zakresie powłok brzusznych i powstają w bliznach pooperacyjnych. Leczenie tych dwóch rodzajów przepuklin są zgoła różne.