Postępowanie w przypadku przepukliny pachwinowej i dwóch okołopępkowych

Witam, pytania nawiązują do przepukliny pępkowej, o którą pytałem już wcześniej, wysłałem zgodnie z sugestią dwa zdjęcia na podstawie których prosiłbym o ocenę jej wielkości. Moje pytania: 1. Czy chirurg oglądając podczas osobistej wizyty, dotykając może już odpowiedzieć czy siatka to konieczność? 2. Zdjęcie przepukliny oglądał też inny lekarz, który zasugerował, że mogła się wytworzyć 2 przepuklina okołopępkowa - czy w takiej sytuacji tzn. że bez siatki się nie obędzie? 3. Ciężar przeniosłem nieprawidłowo, generalnie miałem siłę bez jakiegoś super nadwyrężania go, mam wobec siebie wyrzuty. Wcześniej nie czułem dolegliwości istniejącej od dawna przepukliny pępkowej. Ćwiczyłem mięśnie brzucha i nie rozumiem dlaczego nie powiększyła się istniejąca tylko mogła wytworzyć obok? 4. Czy warto podejmować się operacji laparoskopem, czy jego jedyna przewaga to szybszy powrót, czy może też efekty zabiegu będą trwalsze? 5. Do tej pory większe dolegliwości dawała istniejąca przepuklina pachwinowa, która miała być operowana. Teraz czuję bardziej brzuch (może to kwestia psychiki). Czy dalsze wzmacnianie brzucha ma sens bez operacji? Czy będę mógł masować mocno nie mając siatki, do tej pory trenowałem rozsądnie bez wielkich ciężarów (dużo pompek, hantle). 6. Czy lepiej od razu wstawić siatkę czy ryzykować nawrót i wtedy ją dopiero wstawiać? Która opcja jest rozsądniejsza? Może zoperować tylko jedną okołopępkową przepuklinę, a drugą zostawić do czasu jak nie da wielkich dolegliwości?

1. Czy chirurg oglądając podczas osobistej wizyty, dotykając może już odpowiedzieć czy siatka to konieczność? - Można odpowiedzieć prawie na 90% w czasie badania czy będzie konieczna siatka czy też nie, ale ostateczne decyzje podejmuje się w czasie zabiegu. 2. Zdjęcie przepukliny oglądał też inny lekarz, który zasugerował, że mogła się wytworzyć 2 przepuklina okołopępkowa - czy w takiej sytuacji tzn. że bez siatki się nie obędzie? - Raczej nie widzę na samym zdjęciu, aby powstała dodatkowa przepuklina okołopępkowa. Mogę ostatecznie w tej kwestii zająć zdanie dopiero po bezpośrednim badaniu. Według mnie jest to bardzo niewielka, o niewielkich wrotach przepuklina pępkowa (czyli w pierścieniu pępkowym). 3. Ciężar przeniosłem nieprawidłowo, generalnie miałem siłę bez jakiegoś super nadwyrężania go, mam wobec siebie wyrzuty. Wcześniej nie czułem dolegliwości istniejącej od dawna przepukliny pępkowej. Ćwiczyłem mięśnie brzucha i nie rozumiem dlaczego nie powiększyła się istniejąca tylko mogła wytworzyć obok? - Wątpię, że wytworzyła się nowa. To raczej stara przepuklina, która powiększyła swoje wrota z biegiem czasu, być może pod wpływem nagłego wysiłku. 4. Czy warto podejmować się operacji laparoskopem, czy jego jedyna przewaga to szybszy powrót, czy może też efekty zabiegu będą trwalsze? - W takim przypadku nie ma sensu wykorzystania metody laparoskopowej w przypadku tak małej przepukliny celem jej zaopatrzenia. To zbytecznie i niepotrzebne. To tylko dodatkowe rany i miejsca, w których mogą powstać dodatkowe przepukliny (osłabienie powięzi). Z małej rany, bez siatki można swobodnie zaopatrzyć tą przepuklinę, w pełni bezpiecznie i trwale. 5. Do tej pory większe dolegliwości dawała istniejąca przepuklina pachwinowa, która miała być operowana. Teraz czuję bardziej brzuch (może to kwestia psychiki). Czy dalsze wzmacnianie brzucha ma sens bez operacji? Czy będę mógł masować mocno nie mając siatki, do tej pory trenowałem rozsądnie bez wielkich ciężarów (dużo pompek, hantle). - Obecnie trening i wspomaganie mięśni brzucha już nie ma sensu. W tej chwili zalecałbym zoperowanie przepukliny pępkowej, rekonwalescencję około 1 miesiąc, a następnie powolny powrót do maksymalnego wysiłku fizycznego. 6. Czy lepiej od razu wstawić siatkę czy ryzykować nawrót i wtedy ją dopiero wstawiać? Która opcja jest rozsądniejsza? Może zoperować tylko jedną okołopępkową przepuklinę, a drugą zostawić do czasu jak nie da wielkich dolegliwości? - Myślę, że obecnie wystarczającym i trwałym sposobem leczenia będzie klasyczne zaopatrzenie przepukliny bez użycia siatki. Będzie to wystarczające i raczej do wznowy nie dojdzie (zbyt małe wrota przepukliny). Co do przepukliny okołopępkowej wątpię w jej istnienie po analizie załączonych zdjęć.