Czy przerwa w antykoncepcji jest bezpieczna dla organizmu?

Biorę tabletki od 5 lat i postanowiłam zrobić przerwę, bo ciągle się słyszy, że to konieczne, aby zachować płodność itp. Czy faktycznie muszę ją robić? Czytałam, że występują nieprzyjemne objawy jak bóle brzucha i jajników, czeka się na miesiączkę, itp. Proszę o informacje!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Preparaty najnowszej generacji nie wymagają robienia przerw w ich przyjmowaniu. Zawierają one bowiem znacznie zmniejszone stężenia hormonów, co wiąże się z mniejszym obciążeniem dla organizmu.

Po dłuższym stosowaniu tej formy zabezpieczenia faktycznie częściej dochodzi do wystąpienia różnych dolegliwości w tym do zaburzenia miesiączkowania.

Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie tego pomysłu ze swoim ginekologiem, który Panią zna i wie, jaki dokładnie preparat Pani przyjmuje.

Pozdrawiam