Czy przyjmując tabletki antykoncepcyjne trzeba robić przerwę?

Czy przyjmując tabletki antykoncepcyjne trzeba robić przerwę? Od około pół roku biorę tabletki antykoncepcyjne Drovelis, wszystko jest w porządku ale od kilku dni pojawiły się plamienia. Ginekolog robiąc USG potwierdził, że wszystko jest w porządku i nic w środku się nie dzieje, endometrium jest cienkie. Doktor powiedział, że co pół roku przyjmowania antykoncepcji hormonalnej trzeba robić przerwę na miesiąc. Oczywiście przerwę stosuję co każdy blister i przychodzi miesiączka z odstawienia. Chciałam się dowiedzieć czy faktycznie trzeba robić tą miesięczną przerwę czy może to być jednorazowa sytuacja.
KOBIETA, 26 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry,

Przy tabletkach dawnej generacji lekarze zalecali przerwy w braniu leków. Nie ma co ukrywać,dawniej tabletki antykoncepcyjne były bombami skladnikowymi. Aktualnie leki mają znacznie mniej składników, które mogą powodować skutki uboczne przy wieloletnim stosowaniu.

Ale mimo wszystko są dwie "szkoły" lekarzy,Ci co zalecają odstawienie leków i Ci co uważają,że odstawienie nie ma sensu.

Jeśli zdecydowała się Pani na kontrolę u ginekologa,który zaleca odstawienie leków po pół roku ich przyjmowania,to proszę postępować zgodnie zaleceniami swojego lekarza.

Proszę pamiętać,że w trakcie przerwy musi Pani stosować inna formę antykoncepcji.

Odpowiedzi innych ekspertów, odnośnie odstawienia leków:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przerwa-w-stosowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-robic-przerwy-w-stosowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaki-jest-sens-robienia-przerwy-w-stosowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska