Przerwa w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Po kilku latach korzystania z antykoncepcji hormonalnej zdecydowałam się na 2-miesięczną przerwę. Po pierwszym miesiącu dostałam okres, oczekiwanie na okres w drugim miesiącu przerwy wydłuża się. Chciałabym wrócić do antykoncepcji hormonalnej. Wiem,, że opakowanie powinnam zacząć w pierwszym dniu miesiączki. Jeżeli nie dostanę miesiączki a zacznę opakowanie czy jestem zabezpieczona przed ciążą od pierwszego dnia zażywania tabletek?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych po kilku latach regularnego ich stosowania może spowodować wydłużenie cyklu ponad standardowe 28 dni. Pierwsze krwawiene mające miejsce kilka dni po przyjęciu ostatniej tabletki jest krwawieniem z odstawienia, występującym wtórnie do zmniejszającej się ilości hormonów we krwi. W następnych dochodzi do fzjologicznego złuszczania endometrium.
Jeżeli chce Pani wrócić do doustnej antykoncepcji hormonalnej wskazane jest odczekanie do pierwszego dnia krwawienia. Zwykle opóźnienie to trwa do 14 dni. W takiej sytuacji efekt antykoncepcyjny będzie obserwowany niemalże od razu.
Rozpoczęcie nowego blistra w środku cyklu nie jest zalecane i Pani ewentualnie weźmie za takie postępowanie odpowiedzialność. Producent nie daje w takiej sytuacji gwarancji pełnego zabezpieczenia i nie odpowiada za ewentualne działania niepożądane.
Pozdrawiam,