Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 1 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przerwa w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Po kilku latach korzystania z antykoncepcji hormonalnej zdecydowałam się na 2-miesięczną przerwę. Po pierwszym miesiącu dostałam okres, oczekiwanie na okres w drugim miesiącu przerwy wydłuża się. Chciałabym wrócić do antykoncepcji hormonalnej. Wiem,, że opakowanie powinnam zacząć w pierwszym dniu miesiączki. Jeżeli nie dostanę miesiączki a zacznę opakowanie czy jestem zabezpieczona przed ciążą od pierwszego dnia zażywania tabletek?

KOBIETA ponad rok temu

Naturalne metody unikania ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych po kilku latach regularnego ich stosowania może spowodować wydłużenie cyklu ponad standardowe 28 dni. Pierwsze krwawiene mające miejsce kilka dni po przyjęciu ostatniej tabletki jest krwawieniem z odstawienia, występującym wtórnie do zmniejszającej się ilości hormonów we krwi. W następnych dochodzi do fzjologicznego złuszczania endometrium.
Jeżeli chce Pani wrócić do doustnej antykoncepcji hormonalnej wskazane jest odczekanie do pierwszego dnia krwawienia. Zwykle opóźnienie to trwa do 14 dni. W takiej sytuacji efekt antykoncepcyjny będzie obserwowany niemalże od razu.
Rozpoczęcie nowego blistra w środku cyklu nie jest zalecane i Pani ewentualnie weźmie za takie postępowanie odpowiedzialność. Producent nie daje w takiej sytuacji gwarancji pełnego zabezpieczenia i nie odpowiada za ewentualne działania niepożądane.
Pozdrawiam,

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy