Zmiany tabletek antykoncepcyjnych i przerwy w ich stosowaniu - jak to wpływa na organizm?

Witam, mam 24 lata i jestem kobietą. Mam parę pytań. Przez 4 miesiące brałam tabletki antykoncepcyjne, jednak źle się po nich czułam, więc chciałam je zmienić. Akurat tak się złożyło, że mój lekarz był niedostępny i miałam miesięczną przerwę bez tabletek. Następnie od kolejnego miesiąca zaczęłam brać inne tabletki od pierwszego dnia miesiączki, ale też nie najlepiej je znosiłam, więc po 7 dniach przerwałam, dodam, że po okresie miałam 2 dni takiego delikatnego brudzenia. Teraz jest 3. dzień od odstawienia tabletek i mam plamienia takie jak bym miała znowu okres, ale bez bólu w podbrzuszu, jednak mam obolałe piersi. Boję się, że namieszałam z moim cyklem. Żeby bardziej skomplikować, dodam, że w tym miesiącu przerwy dochodziło z mężem do zbliżenia, często z bezpośrednim kontaktem naszych narządów, bez zabezpieczenia. Skoro wystąpił okres, to ciąże wykluczam. Proszę o radą.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Trudno w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej mówić o rozregulowaniu okresu - ponieważ nie ma w takim przypadku miesiączki w tradycyjnym tego słowa znaczenia (przecież nie ma owulacji). Krwawienie, które występuje w trakcie 7-dniowej przerwy, jest spowodowane gwałtownym spadkiem stężenia hormonów we krwi. Dlatego krwawienie w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej jest nazywane "krwawieniem z odstawienia".  Co z tego wynika - w momencie kiedy przerwie pani przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych np. po 10 dniach, również może pojawiać się plamienie.

Niewątpliwie manewry częste z preparatami antykoncepcyjnymi, przerywanie w różnych czasach nie jest korzystne dla gospodarki hormonalnej.

Serdecznie pozdrawiam.