Czy przeterminowane krople do oczu mi zaszkodziły?

Dzień dobry, niestety przez przypadek użyłam kropli do oczu Thealoz Duo otwartych około pół roku temu, a producent podaje że można ich używać do 3 miesięcy od otwarcia. Przepłukałam oczy wodą z kranu i płynem do soczewek kontaktowych Optifree. Krople miałam od okulisty na zespół suchego oka. Czy powinnam zgłosić się do okulisty, zastosować nowe opakowanie kropli? Przeczytałam, że może rozwinąć się infekcja oczu i bardzo się wystraszyłam. Proszę o szybką odpowiedź co mam teraz zrobić.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

producent podaje ramy czasowe, w jakich należy zużyć dany produkt ze względu na zachowanie właściwości, sterylność oraz ryzyko rozwinięcia się w nich drobnoustrojów.

Jeśli więc po zastosowaniu przeterminowanych kropli do oczu nie pojawiły się u Pani żadne dolegliwości, to najprawdopodobniej jedynym skutkiem ubocznym będzie brak działania i brak skuteczności. Powinna Pani zakupić nowe krople, a jeśli dostępne są one wyłącznie na receptę, to proszę udać się do lekarza, który ją wystawi.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym serwisie. Znajdzie je Pani wraz z odpowiedziami ekspertów pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-przeterminowanych-kropli-do-oczu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-uzywac-kropli-do-oczu-po-terminie,

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.