Czy przy podanych wynikach badań TSH należy zmienić lek?

Witam, W listopadzie stwierdzone Hashimoto przy czym wynika TSH był 1,3 (przeciwciała podwyższone; obraz usg wskazuje Hashimoto), następne badania wykonałam w marcu TSH 3,5, kolejne badania w czerwcu TSH 0,0027 oraz FT3 i FT4, które wzrosło o 20% w sierpniu. Ostatnie wyniki z sierpnia TSH 0,006, FT3 6,94 (2-4,4), FT4 3,05 (1-1,7) Wykluczona choroba Garvesa Basedova. Otrzymałam dwie opinie lekarzy i one są kompletnie rozbieżne. 1) Przyjmować Metizol raz dziennie 5mg przez miesiąc i kolejne badanie krwi. 2)Przyjmować Thyrozol 2x 10mg przez 7 dni, pozniej 2x5mg przez 14 dni i badania propanolo 3 x 10mg... Dodam, że od tygodnia przyjmuje Metizol. Czy powinnam zmienić lek? Zwiększyć dawkę wg, zaleceń 2 lekarza? Ta rozbieżność w opiniach mnie martwi, proszę o radę.

Lek. Wojciech Zygmunt

Thyrozol i Metizol zawierają tą samą substancję - lek przeciwtarczycowy jakim jest tiamazol. Istnieje szansa, że rzeczywiście choruje pani na chorobę Hashimoto, a okresowo występująca nadczynność tarczycy jest wynikiem tzw. hashitoxicosis, czyli stanu nadczynności tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto (dochodzi wówczas do nasilenia nacieku zapalnego w obrębie narządu i zbyt dużego uwalniania hormonów tarczycy z komórek tarczycowych). Co do leczenia, przy pani wynikach skłaniałbym się bardziej do drugiego schematu, jednak decyzja należy do pani. Proszę pamiętać, o kontroli u endokrynologa. Pozdrawiam i życzę zdrowia!