Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 0 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Stosowanie Metizol a podejrzenie choroby Hashimoto

Witam! Od października biorę metizol z powodu nagłego wzrostu TSH. Od marca lekarz zredukował dawkę do 1 tabletki (5mg) na dzień. W dniu dzisiejszym TSH jest ponad normę i lekarka kazała mi odstawić zupełnie lek i czekać miesiąc do ponownych badań krwi. Jest podejrzenie Hashimoto. Anty TPO w normie. Poprzedni lekarz mowił o powolnym odstawianiu leku. Czy powinnam zupełnie odstawić lek czy lepiej jest zmniejszać dawkę? Z góry dziękuję za odpowiedz.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Hormony a zachowanie

Dobry wieczór,

Metizolu nie przyjmuje się z powodu nagłego wzrostu TSH, chyba, że mamy do czynienia z wtórną (przysadkową) nadczynnością tarczycy. Nagły wzrost TSH najczęściej świadczy o pierwotnej niedoczynności tarczycy i towarzyszy mu spadek stężeń obwodowych hormonów tarczycy (fT3 /fT4). Przyjmowanie Metizolu w takiej sytuacji może dodatkowo pogłębić niedoczynność tarczycy. W chorobie Hashimoto nie stosuje się tyreostatyków, czyli Metizolu (wyjątek - faza Hashitoxicosis- niektórzy lekarze stosują, ale nie zaleca się takiego postępowania). Proszę oznaczyć sobie jeszcze przeciwciała aTG orz fT3 i fT4 oraz jak najszybciej skontaktować się z endokrynologiem.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy