Czy przy podanych wynikach krzywej insulinowej można brać metforminę?

Witam, czy przy wynikach krzywej insulinowej na czczo 5, po 1h - 54 i po 2h 64 powinnam brać metforminę? Endokrynolog przepisał, ale nie jestem pewna...

Dobry wieczór,

Na czczo ma Pani prawidłową, niską wartość insuliny, zaś po godzinie zwykle u zdrowych osób bez insulinooporności jej wartość nie przekracza 50. Jeśli Pani komórki i tkanki prawidłowo reagowałyby na obciażenie 75 g glukozy, wówczas po wzroście stężenia insuliny w 1 h testu powinien następować systematyczny spadek jej stężenia, a więc w 2 h testu insulina powinna być niższa. U Pani z uwagi na insulinooporność tkankową dochodzi do jeszcze zwiększonej produkcji hormonu, tak , że jej stężenie po 2 h jest wyższe , niż po 1h, co jest w sprzeczności z naszą fizjologią. Organizm wytwarza więcej insuliny, bowiem stara sie obniżyć "cukier" do wartości prawidłowych, a tkanki są nieco oporne na działanie insuliny, w związku z powyższym podzielam opinię Pani endokrynologa, gdyż powinna Pani odnieść korzyści ze stosowania leku, który przy okazji działa anty-aging :) i przy odrobinie współpracy - odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna, może ułatwić schudnięcie. Proszę pamiętać o stopniowym zwiększaniu dawek i przyjmowaniu leku w trakcie lub tuż po posiłku, dzięki temu uniknie Pani potencjalnych działań niepożądanych. Jeśli ma Pani zwykłą postać metforminy i wystąpiłyby niekorzystne objawy ze strony przewodu pokarmowego, można podjąć próbę zastosowania preparatu o przedłużonym uwalnianiu, który można przyjmować raz na dobę i dodatkowo znacznie rzadziej daje objawy niepożądane ze strony przewodu pokarmowego.
Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med Marek Derkacz
specjalista endokrynolog
specjalista diabetolog
specjalista chorób wewnętrznych