Jak jakiej podstawie można stwierdzić insulinooporność?

Witam mam pytanie na podstawie jakich badan mozna stwierdzic insulinoopornosc, nie mialam robionej krzywej insulinowej tylko cukrową i wyszlo ok a biorę metformax 500. Jestem osobą co prawda z duza nadwagą miałam robione badania hormonalne, czy na podstawie tego mozna stwierdzić insulinoopornosc czy ewentualnie metformina moze zaszkodzic proszę o odpowiedz dziękuje Agnieszka

Dzień dobry,

Wśród najpowszechniej używanej metody określającej insulinooporność należy określenia wartości współczynnika HOMA-IR. Oblicza się go na podstawie stężenia glukozy i insuliny na czczo. Wynik samej krzywej cukrowej może jedynie nasuwać podejrzenie insulinooporności, natomiast nie służy do jej oceny. Najlepiej gdyby wykonała Pani test OGTT z 75 g glukozy z jednoczesnym oznaczeniem stężenia glukozy oraz insuliny na czczo, po 1 i 2 h od wypicia roztworu glukozy. Na podstawie wartości insuliny w teście można określić zarówno występowanie, jak i nasilenia insulinooporności. W Pani przypadku, aby badanie było wiarygodne, należałoby wcześniej odstawić metforminę na min. 5, a optymalnie 7 dni przed testem. Istotne jest, aby przez 3 dni poprzedzające test nie zmieniać dotychczasowej diety, a test wykonywać rano, 8-12 h po ostatnim posiłku. W trakcie trwania testu powinna Pani siedzieć, gdyż jakikolwiek wysiłek fizyczny może negatywnie wpłynąć na wynik testu i test będzie niemiarodajny. Jeśli ma Pani dużą nadwagę, to insulinooporność jest bardzo prawdopodobna. Aby ustalić docelowae dawki leku dla Pani warto wykonać wyżej wspomnian test.
Jeśli chodzi o metforminę i pytanie bezpieczeństwo jej stosowania, , to jest ona bezpiecznym lekiem. Wyniki ostatnich badań potwierdzają między innymi korzystny wpływ na indukcję owulacji, zmniejszenie ryzyka poronienia w I trymestrze ciąży u kobiet z insulinoopornością (jakkolwiek w zaleceniach Polskiego PTD nie zaleca się podawania metforminy w ciąży) Należy jednak zaznaczyć, że wielu lekarzy, szczególnie w USA, ale także i w Polsce podaje w uzasadnionych przypadkach metforminę w ciąży. W przypadku metforminy wykazano, iż nie ma ona teratogennego wpływu na płód. a w przypadku kobiet z cukrzycą ciążową zmniejsza ryzyko makrosomii płodu. Dodatkowo w ogólnie dostępnej literaturze może Pani poczytać o jej właściwościach anty-aging, czyli przeciwstarzeniowych oraz zmniejszeniu ryzyka wystąpienia nowotworów u osób stosujących ten lek. Ma również dużo innych, ciekawych właściwości.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych