Czy przy tej terapii muszę stosować dodatkowe zabezpieczenie?

Czy metotreksat zmniejsza skuteczność tabletek antykoncepcyjnych Vines? Czy przy terapii metotreksatem muszę stosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywę)?

Dzień dobry,

Nie ma badań które wskazywałyby na mniejszą skuteczność doustnych tabletek antykoncepcyjnych podczas terapii Metotreksatem. Trzeba jednak pamiętać, że żadna z metod antykoncepcji nie ma 100% skuteczności, warto więc rozważyć 2 jej formy jak np wspomniana wyżej DTA+prezerwatywa, ponieważ MTX jest lekiem teratogennym i nie można zajść w ciążę podczas trwania terapii, a także 3 miesiące po jej zakończeniu.

Powinna się Pani jednak zwrócić do swojego lekarza, ponieważ nie znamy tutaj całej historii choroby i może przyjmuje Pani inne leki, które mogą mieć wpływ na skuteczność doustnej antykoncepcji.

Lek. Bartosz Woźniak