Czy przy tej wadzie trzeba cały czas nosić okulary?

Dzień dobry. Czy przy wadzie wzroku (-2.0) na obu oczach należy nosić okulary cały czas?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przy wadzie wzroku (-2.0) na obu oczach wskazane jest noszenie okularów cały czas. Uznaje się, że wada wzroku do -2,5D to krótkowzroczność mała. Pani wada jest jednak na tyle znaczna, że może Pani po prostu przeszkadzać w codziennych czynnościach. Krótkowzroczność objawia się przede wszystkim nieostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się w dali, a także nieostrym widzeniem w nocy. Osoby z krótkowzrocznością nie mają problemów z wyraźnym widzeniem przedmiotów z bliska, natomiast obraz przedmiotów odległych jest zamazany.

Przez pierwsze dni noszenia okularów może Pani czuć dyskomfort spowodowany męczeniem się oczu i bólem głowy. Zalecane jest stopniowe przyzwyczajanie się do okularów, np. zaczynając od 6 godzin pierwszego dnia, 8 godzin drugiego. Trzeciego, czwartego dnia dyskomfort powinien ustąpić.

Oczywiście jeżeli nie lubi Pani noszenia okularów, można zastanowić się nad używaniem soczewek kontaktowych. Zwykle pacjent potrzebuje się przełamać, aby zacząć nosić soczewki, jednak kiedy to nastąpi okazuje się, że soczewki są wygodnym i niezwykle komfortowym zamiennikiem okularów.

Więcej informacji w temacie krótkowzroczności znajdzie Pani w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/krotkowzrocznosc,

https://portal.abczdrowie.pl/okulary-korekcyjn,

https://portal.abczdrowie.pl/noszenie-okularow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.