Czy syn musi nosić okulary?

Okulista stwierdził u dziecka (5 lat) astygmatyzm rzędu -2,5 i -2,0. Zdziwiła nas tak duża wada, ponieważ syn na codzień nie ma problemów z czytaniem z bliska czy daleka, twierdzi, że widzi dobrze, nie myli liter czytając. Okulista nie potrafił do końca tego wyjaśnić, stwierdził, że być może to akomodacja oczu. Moje pytanie, czy w takim razie musi nosić okulary (zapisane na stałe), jeśli obecny stan mu nie przeszkadza? Obawiam się, czy przez noszenie takich szkieł jego widzenie nie pogorszy się?

Wzrok może pogorszyć się, jeżeli wada wzroku nie będzie korygowana okularami. Sugeruję powtórzyć badanie wzroku w innym gabinecie, jeżeli macie Państwo wątpliwości.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku występowania tak dużej wady wzroku, zwłaszcza przy zaleceniach lekarza, syn powinien nosić okulary korekcyjne. Z pewnością okulary nie pogorszą wzroku, a mogą go tylko rozwinąć i poprawić, rozleniwianie wzroku jest mitem i nie występuje przy korekcji. Niezastosowanie się do zaleceń może poskutkować tylko pogorszeniem wady w przyszłości, a także wystąpieniem skutków ubocznych braku leczenia - nadwyrężanie wzroku, bóle głowy, pieczenie oczu itp.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wady-wzroku-kilka-waznych-informacji

https://portal.abczdrowie.pl/wady-wzroku-jak-prawidlowo-zadbac-o-oczy

https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-choroby-i-wady-wzroku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.