Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Astygmatyzm po 40 roku życia i padaczka - czy zawsze trzeba nosić okulary?

Mam 41 lat i dość gwałtownie (w przeciągu roku) zacząłem gorzej widzieć. Okazało się, że mam astygmatyzm (nie pamiętam wszystkich parametrów - ale w jednym oku 0,75 w drugim 1). Bez innych wad wzroku. W okularach widzę fantastycznie :-). Mam jednak kilka pytań: 1. Podobno astygmatyzm jest wadą "wrodzoną" - dlaczego zaczął się u mnie tak późno? 2. Pewnie głupie pytanie, ale na forach dyskusyjnych aż roi się od porad typu "nie noś okularów - niech oko "ćwiczy". Czy to ma sens? Bez okularów jeśli nie muszę pracować przy komputerze widzę przyzwoicie. Czy okulary lepiej nosić cały czas - czy gdy nie są potrzebne to lepiej nie? Dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam
41 LAT ponad rok temu

Zabieg operacji zaćmy

Zaćma to poważna choroba oczu. Jeśli nie zostanie w porę wyleczona, może przyczynić się do niebezpiecznych komplikacji. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o operacji zaćmy.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Nasze oczy około 40 roku życia zaczynają "proces starzenia", który wiąże się z osłabieniem zdolności akomodacji i koniecznością noszenia szkieł do bliży.
Astygmatyzm najczęściej jest związany z budową rogówki i jej budowa się nie zmienia. W młodych oczach mały astygmatyzm może być niezauważalny a oko świetnie sobie radzi bez pomocy szkieł.
W średnim wieku, kiedy osłabiają się mięśnie odpowiedzialne za akomodację, ta mała wada staje się widoczna. I przypuszczam, że właśnie tak było w Pana przypadku. Nie istnieją niestety ćwiczenia zmniejszające wady wzroku. Okulary proszę nosić zgodnie z zaleceniem lekarza okulisty.

Pozdrawiam

 

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy