Wykrycie astygmatyzmu a noszenie okularów korekcyjnych

witam ! wczoraj bylam u okulisty wykryl u mnie astygmatyzm w obu oczach OP - 0,5 OL 0,5 astygmatyzm jest chyba u mnie w rodzinie wrodzony jedna siostra ma w lewym oku i druga w prawym oraz lekkiego niewidocznego zeza, czy musze nosic okulary na stałe czy tylko np do prowadzenia pojazdu komutera telewizji?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, astygmatyzm wynika związany z zaburzeń budowy rogówki. W młodych oczach mały astygmatyzm może być niezauważalny a oko świetnie sobie radzi bez pomocy szkieł korygujących.
Jednakże ciągła akomodacja osłabia się mięśnie gałki ocznej i wada może się wówczas ujawnić. Okulary proszę nosić zgodnie z zaleceniem lekarza okulisty.
Pozdrawiam