Czy przy tym wyniku badania nasienia można starać się o ciążę?

Witam. Chce starać się o dziecko . Moje wyniki morfologii nasienia 100% niewłaściwych plemników wady główki . Teratozoospermia.Inne w normie. Dodam że mam żylaka na jednym jądrze który mi nie przeszkadza. Lekarz nie kazał nic z nim robić. Czy bez nerwów można starać się o dziecko? Czy dziecko może urodzić się z wadą ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

teratozoospermia jest przyczyną męskiej niepłodności. Plemniki o nieprawidłowej budowie nie są bowiem w stanie dotrzeć do komórki jajowej i jej zapłodnić. W związku z tym poczęcie dziecka metodą naturalną może się nie udać.

Leczenie teratozoospermii to przede wszystkim farmakoterapia oraz zmiana dotychczasowych nawyków. Należy zrezygnować z nałogów (alkoholu, papierosów) i zadbać o zdrowe odżywianie. Jednym z czynników, który może wpływać na teratozoospermię są żylaki powrózka nasiennego. Należałoby je więc wyleczyć.

Ponadto wpływ mogą mieć niedobory witamin, stany zapalne jąder, urazy mechaniczne czy przewlekły stres. Proszę więc pomyśleć o suplementacji i technikach relaksacyjnych. Po wprowadzeniu tych zmian w życie badanie można powtórzyć np. za 3 miesiące.

Zachęcamy do lektury artykułu na ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/teratozoospermia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.