Czy ryzyko zajścia w niechcianą ciążę jest wysokie?

Dzień Dobry. W nocy z 13/14 sierpnia okolo godziny 01.00 uprawialiśmy seks z chłopakiem. Niestety pękła prezerwatywa i na 99% część spermy zostało we mnie. Tabletkę ellaone przyjęłam 15 sierpnia po godzinie 13ej. Niestety nie miałam możliwości przyjąć jej wcześniej. Według kalendarza 15.08 wypada dzień owulacji. Czy ryzyko zajścia w niechcianą ciążę jest wysokie ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko jednoznacznie stwierdzić czy doszło do zapłodnienia, a jeśli tak, to czy tabletka dzień po zadziałała. W Pani przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że do zapłodnienia doszło. Jeżeli sperma dostała się do Pani ciała i działo się to w okresie krótko przed owulacją, można wnioskować, że plemnik połączył się z komórką jajową. Tutaj pojawia się problem, ponieważ jeżeli faktycznie tak się stało, to tabletka wzięta już po zapłodnieniu, nie zadziała. Dzieje się tak, ponieważ wspomniany preparat jedynie opóźnia owulację i jeżeli nie został przyjęty wcześniej, to traci swoje działanie.

Nie będzie miała Pani jednak stuprocentowej pewności, jeśli nie przeprowadzi testu ciążowego co najmniej 10 dni po stosunku. Może się okazać, że plemniki się nie przedostały, a nawet jeśli, to owulacja mogła się przesunąć, przez co tabletka zadziałała. Uspokajamy Panią, ponieważ tabletka ma 98% skuteczności.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który pomoże w zrozumieniu problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/ellaone-co-naprawde-wiemy-o-tabletce-dzien-po

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.