Czy sensowne jest wycięcie jajnika i macicy, czy tylko jajnika?

Nie mam prawego jajnika. W karcie informacyjnego leczenia szpitalnego wpisano rozpoznanie: Ropnie jajowodowo- jajnikowe obustronne. Zmiany drobnoguzkowe wątroby (2004r). Z lewego jajnika wycięto mi torbiel i wycięto mięśniak podsurowicówkowy macicy. W rozpoznaniu wpisano mięśniak gładkokomórkowy. Ciałka białawe, torbiel surowicza z cechami luteinizacji ściany oraz torbiel krwotocznego ciałka żółtego jajnika (2010r).
Teraz w badaniu usg napisano: Widoczny jajnik z 2-komorową zmianą, torbiel średnicy 63mm endometrialna?
Dostałam więc skierowanie do szpitala i tam mówią mi, że najsensowniej byłoby wyciąć jajnik i macicę. Czy to rzeczywiście konieczne? I co się wiąże z wycięciem macicy?
Dodam tylko, że mam nieregularne miesiączki, kolejne krwawienia nawet 7 dni po okresie.
Pozdrawiam, Ewa

Dzień dobry!

Wszystko zależy od Pani planów rozrodczych. Jeśli nie planuje Pani dzieci to rozsądnie jest rzeczywiście usunąć cały narząd rodny, zwłaszcza jeśli ma Pani tendencję do mięśniaków.

Z poważaniem