Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest bezpieczną metodą antykoncepcji?

Dzień dobry, Kolejny okres wypada mi w czasie kiedy będę na wakacjach. Ginekolog podczas teleporady poradziła stosowanie tabletek antykoncepcyjnych vibin, do momentu kiedy wrócę z wakacji celem opóźnienia okresu. Mam dużo obaw, nigdy wcześniej nie stosowałam antykoncepcji, mam też lekkie żylaki, czy jest to bezpieczna metoda?? obawiam się skutków ubocznych, czyli nadmiaru wody w organizmie, bólu głowy czy złego samopoczucia, nie jestem pewna czy jest to bezpieczne. jeśli nie, to czy istnieje inna możliwość przesunięcia okresu?
KOBIETA, 28 LAT 2 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety, nie ma innej możliwości przesunięcia menstruacji. Tabletki antykoncepcyjne są w tej kwestii pomocne, lecz trzeba liczyć się z wystąpieniem działań niepożądanych, takich jak krwawienia, plamienia oraz pogorszenie samopoczucia, zwłaszcza w pierwszych miesiącach stosowania.

Nie bez znaczenia są również żylaki kończyn dolnych, o których Pani wspomina. Stanowią one względne przeciwwskazanie do stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Nasi eksperci wypowiadali się na ten temat pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-jaki-sposob-przesunac-okres-bez-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-przesunac-okres-pojedynczym-opakowaniem-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-okres-mozna-przesunac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.