Czy stosując dializy można uprawiać seks?

Witam chcialabym sie dowiedzieć czy pacjent dializowany może współżyć?otóż od kilku lat nie kocham sie z mężem ponieważ on twierdzi ze nie może. Nie mogę sobie z tym poradzić .Czy jest na to jakaś rada

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dializy same w sobie nie są przeciwwskazaniem do współżycia. Związane są one jednak z niewydolnością nerek, która może mieć wpływ na sferę intymną. Choroba ta może przyczyniać się do impotencji, czyli dysfunkcji seksualnej polegającej na braku erekcji, mimo podniecenia seksualnego.

Podobny problem został poruszony w pytaniu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leczenie-chorych-nerek-a-problemy-z-impotencja.

Ponadto u pacjentów dializowanych można zaobserwować zaburzenia hormonalne, co dodatkowo wpływa na spadek libido. Zdarza się więc, że pacjenci dializowani przyjmują leki hormonalne lub wspomagające erekcję.

Kolejna sprawa to kwestia psychologiczna. Dializy w pewien sposób ograniczają, dlatego mogą powodować niższą samoocenę oraz problemy w kontaktach międzyludzkich. Ze względu na swoją chorobę osoba dializowana może czuć się gorsza i nieatrakcyjna. Ważne więc, aby czuła obecność i wsparcie bliskich osób.

Może warto pomyśleć o wizycie u psychologa bądź seksuologa, który pomoże Państwu zrozumieć, że czasem ograniczenia są tylko w głowie i popracuje nad waszą relację.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.