Czy mogę uprawiać seks w tej sytuacji?

Witam. Od 30 tygodnia ciąży dostałam Luteinę pod język (2 razy dziennie po 2 tab). Przyczyna - skracająca się nieznaczno szyjka. Wtedy też dostałam zalecenie leżenia, nie przemęczania się, odpoczynku i brak seksu. Po 10 dniach poszłam na wizytę kontrolną. Tam dowiedziałam się że stosujemy dalej Luteinę, ale wszystko jest okej, nawet lepiej niż było. Nie dowiedziałam się, czy dalej trzeba powstrzymywać się od współżycia, czy jednak raz na jakiś czas nie zaszkodzi?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytania. Najlepiej gdyby skierowała je Pani do swojego ginekologa, który widział stan przed rozpoczęciem leczenia oraz po i na tej podstawie jest w stanie stwierdzić, czy podejmowanie stosunku seksualnego nie zaszkodzi w obecnej sytuacji.

Generalnie krótka szyjka macicy jest przeciwwskazaniem do współżycia. Stosunek może bowiem przyspieszyć proces skracania.

Poniżej znajdzie Pani linki prowadzące do pytań o podobnej tematyce zadanych przez innych użytkowników. Oto one: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przy-skracajacej-sie-szyjce-macicy-w-ciazy-mozna-wspolzyc, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-lekarz-zabronil-mi-wspolzyc-w-ciazy.

Temat seksu w ciąży został poruszony w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/seks-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.