Czy mogę uprawiać seks w tej ciąży?

Witam, W 11 tyg ciąży dostałam krwawienia na wskutek pęknięcia krwiaka podkosmówkowego (podczas podnoszenia młodszego dziecka). Krwiak powstał zaledwie kilka dni po wizycie kontrolnej, gdzie na USG go jeszcze nie było. Przy wypisie ze szpitala go już nie było, 2 tyg później na kontroli znowu był (mimo leżenia w łóżku i przyjmowanego progesteronu). Krwiak umiejscowiony przy szyjce macicy, uznany jako niezagrażający dziecku. Skurczów i bóli nie miałam żadnych. Uznano, że winą było łożysko przodujące brzeżnie, które już się unormowało, oddaliło od szyjki macicy. Teraz 17 tydzień, ginekolog powiedział że nie ma żadnego krwiaka, od 2 tyg nie mam plamień, dziecko dobrze się rozwija, ciąża jest bezpieczna, lekarz powiedział że mogę normalnie funkcjonować. Z pierwszą ciążą nie miałam żadnych kłopotów byłam bardzo aktywna. Druga była obumarła w 10 tyg bez stwierdzonej przyczyny. Kiedy będę mogła powrócić do współżycia? Czy mogę stosować inne alternatywy jak seks oralny lub analny? Mój ginekolog unika odpowiedzi na to pytanie na zasadzie "wszystko dobrze i pewnie nic by się nie stało, ale seks nie jest ważny to po co ryzykować".

Redakcja abcZdrowie

Witam,

obecność krwiaka, a także poronienie poprzedniej ciąży, jest wskazaniem do zachowania jak największej ostrożności – dotyczy to także seksu. Zbliżenia płciowe mogą grozić poronieniem lub przedwczesnym porodem i radzi się, by je zaniechać, nawet wówczas gdy teoretycznie ryzyko, że seks zaszkodzi, jest niewielkie.

Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/seks-w-ciazy.

Proszę pamiętać, że oceny ryzyka może dokonać tylko lekarz prowadzący ciążę – bez badania nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Na pewno powinna Pani powstrzymać się od stosunków waginalnych, a także analnych, natomiast jeżeli nie ma krwiaka, a łożysko jest prawidłowo umiejscowione, nie ma także skurczy i bólu podbrzusza, wówczas jest prawdopodobne, że seks oralny nie będzie stanowił zagrożenia.

Jednak zanim podejmie Pani decyzję o wznowieniu współżycia, proszę zapytać o zgodę ginekologa prowadzącego ciążę.

Być może zainteresuje Panią także artykuł dostępny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bezpieczne-pozycje-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.