Kiedy po poronieniu można uprawiać seks?

Witam. Zaszłam w swoją pierwszą ciąże. Niestety lekarz w 12tyg stwierdził poronienie chybione, poronienie zatrzymane. Serduszko przestało bić w 10tyg. W czwartek 22.04 przeszłam zabieg łyżeczkowania (po próbach farmakologicznych). Nie krwawiłam zbyt wiele i maksymalnie z 2h. Dzisiaj (28.04) dostałam miesiączkę niespodziewanie, bo nawet nie czułam abym miała dostać (jak to zwykle bywało wcześniej). Czy to normalne w tak szybkim czasie? Pytanie nr 2 Kiedy można wrócić do stosunków z partnerem?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

miesiączka po łyżeczkowaniu macicy następuje zazwyczaj po około 4-6 tygodniach. W związku z tym możliwe, że krwawienie, które u Pani się pojawiło nie jest krwawieniem menstruacyjnym, zwłaszcza, że wspomina Pani o braku objawów towarzyszących miesiączce. Może być ono związane z wykonanym zabiegiem, ponieważ krwawienia mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni po zabiegu.

Powrót do aktywności seksualnej możliwy jest po zakończeniu procesu oczyszczania oraz gojenia. U każdej kobiety przebiega on jednak indywidualnie. Najbezpieczniej jest poczekać do ustąpienia wszelkich plamień czy krwawień pozabiegowych oraz powrót do normalnego cyklu miesiączkowego. Po wystąpieniu miesiączki można współżyć, pod warunkiem, że nie będą u Pani występowały żadne niepokojące objawy.

Podobna tematyka była już poruszana w naszym serwisie. Linki do pytań znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zabieg-lyzeczkowania-a-wspolzycie-ile-trzeba-czekac, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-po-lyzeczkowaniu-mozna-uprawiac-seks, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/okres-po-lyzeczkowaniu-kiedy-powinien-sie-pojawic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.