Czy suplement diety x takimi składnikami może obniżyć skuteczność antykoncepcji?

Witam serdecznie Stosuje suplement diety, czy może pn obniżać działanie antykoncepcji hormonalnej? Skład: l-karnityna, ekstrakt z owoców gorzkiej pomarańczy (Citrus aurantium L.), ekstrakt z liści zielonej herbaty (Camellia sinensis L.), kofeina bezwodna, ekstrakt z owoców tamaryndowca malabarskiego (Garcinia cambogia), pieprz cayenne (Capsicum annum L.), l-tyrozyna, ekstrakt z owoców pieprzu czarnego (Piper nigrum L.), pikolinian chromu, substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, celulozowa otoczka kapsułki. Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam, trudno powiedzieć, wszystko zależy od stężenia podanych składników. Prawdopodobnie suplement ten pozostanie bez wpływu na antykoncepcję hormonalną. Działanie tabletek może osłabiać chrom oraz zwiększona ilość witaminy C, natomiast nie sądzę, by w tym suplemencie były one w takim stężeniu, które mogłoby wpłynąć jakkolwiek na antykoncepcję. Niewskazane jest spożywanie również ziela dziurawca, babki płesznik oraz siemienia lnianego. Inny składnik pokarmowy, na który należy uważać, to owoce cytrusowe – a konkretnie ich soki, którymi nie można popijać leków, nie tylko środków antykoncepcyjnych. Pod tym adresem może się Pani dowiedzieć na ten temat więcej: https://parenting.pl/produkty-ktore-oslabiaja-dzialanie-tabletek-antykoncepcyjnych-poznaj-je-wszystkie-wideo. W przypadku tego preparatu sugeruję zachować około 3- lub nawet 4-godzinny odstęp czasowy pomiędzy suplementem a tabletką antykoncepcyjną. Choć wątpliwe jest, by wystąpiła jakaś interakcja między preparatem a antykoncepcją, to zwiększone środki ostrożności nie zaszkodzą. Być może zainteresuje Panią również odpowiedź naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/oslabienie-dzialania-tabletek-antykoncepcyjnych-co-to-oznacza-w-praktyce. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.