Czy szczepienia niemowląt są bezpieczne?

Witam. Chcialabym zapytać o szczepienie noworodków i niemowląt, mianowicie czy obowiązkowe szczepienie dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień obowiazujacym w polsce jest bezpieczne? Szczegolnie szczepienie noworodka w 1 dobie zycia? Jest sporo kontrowersji w tym temacie a chcialabym uchronic swoje dziecko zarowno przed chorobami jak rowniez przed ewentualnymi powikłaniami poszczepiwnnymi. To jest bardzo trudny temat i wi++em ze sama musze podjac decyzję ale szukam rzetelnych informacji w tym temacie. Bede dozgonnie wdzieczna za pomoc. Dziekuje. Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Należy szczepić noworodki i niemowlęta, również w pierwszej dobie. Nie da się stuprocentowo stwierdzić, że dane dziecko nie będzie miało żadnych powikłań poszczepiennych, ale korzyści znacznie przewyższają ryzyko. W pierwszej dobie szczepimy dziecko przeciwko gruźlicy i WZW B. Tak naprawdę gruźlicy w Polsce jest bardzo dużo, coraz więcej osób zza wschodniej granicy przyjeżdża do Polski i nie wszyscy są zaszczepieni. Szczepionka BCG chroni dziecko przez poważnymi postaciami gruźlicy, np. zapaleniem mózgu, zapaleniem kości. W Polsce większość dzieci jest zaszczepionych, więc powoli zapomina się, jak poważne choroby występują, kiedy nie szczepi się dzieci.